Bloglar

Akademik ve Mesleki Kariyerim Boyunca
Derlediğim Yazılarım ve Makalellerim

Betül Cavlak Akdaş

23
May
2024

Soyut Kavramlar Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

Çocuklara soyut kavramları anlatmak, onların bilişsel ve duygusal gelişimine önemli katkı sağlamasına rağmen bu kavramları açıklamak bazen zor olabilir çünkü soyut kavramlar somut nesneler gibi görsel olarak algılanamazlar. Bu nedenle, çocuklara soyut kavramları anlatırken dikkatli ve özenli olmak çok önemlidir.


Betül Cavlak Akdaş

23
May
2024

Yetinmek ve Yitirmek Arasındaki Denge

İnsan yaşamı, sürekli bir denge arayışı içinde geçer. Bu denge, genellikle zıtlıklar arasında bulunur. Denge kavramı hayatımızın pek çok yönünde belirleyici bir rol oynar. İnsan psikolojisi üzerinden bu dengeyi anlamak, yaşamımızı daha bilinçli ve tatmin edici hale getirebilir.


Betül Cavlak Akdaş

23
May
2024

Babalar ve Çocukları

Baba, sevgi gösteren, güven veren, objektif ve takdiri beklenendir. Babası tarafından takdir görmemiş çocuklar hayata karşı güvensiz, kaygılı ve utangaç bir tutum sergilerler. Baba imgesi çocuk zihninde bir süper kahraman imgesidir.


Betül Cavlak Akdaş

23
May
2024

Hayal Dünyasından Gerçek Yaşama

Zihninizde kurduğunuz hayallerinizin ne kadarının gerçeğe dönüştüğünü hiç düşündünüz mü? Hayal olarak tanımladığımız düşünce toplulukları, insan zihninde geçmiş veya gelecek ile ilgili soyut olarak düşünülen, gerçekleşmesi temenni edilen ya da gerçekleştiği halde tekrar tekrar düşünülmesi kişiyi mutlu eden bir durumdur.


Betül Cavlak Akdaş

22
May
2024

Önyargı

Önyargılar sürekli olarak davranışa yansıtılmasa da kişide oluştuğu andan itibaren düşünce olarak başkalarına karşı haksız ve yanlı bir tutum sergilemek olarak düşünülebilir. Önyargılı birey özellikle kişiyi ilk gördüğü anda onda uyandırdığı izlenimler adı altında kişi hakkında bazı fikirler üretir. Bunlar olumlu fikirler olacağı gibi genellikle olumsuz düşüncelerdir.