Bireysel Danışmanlık

Bireysel danışmanlık; kişisel, duygusal, sosyal, akademik gibi konularda destek almak isteyen bireylerin, terapist ile birebir görüşerek bu konularda çalışma ve ilerleme sürecidir. Bireysel danışmanlık süreci genellikle terapist ve danışan arasında güvenli bir ortamın oluşturulmasıyla yani terapötik süreç ile başlar. Terapist, danışanın ihtiyaçlarına uygun teknik ve yöntemler kullanarak sürece destek sağlar ve danışanın kendini daha iyi anlamasına, keşfetmesine, duygularını yönetmesine ve yaşamında olumlu değişiklikler yapmasına yardımcı olur. Her bireyin süreçteki ilerleyişi ve ihtiyaçları farklı olabilir, bu nedenle bireysel danışmanlık süreci kişiye özgü olarak şekillenir. Bu süreç, çocuk, ergen ve yetişkin arasında da farklılık gösterebilir. 

 

Çocuklar İçin Bireysel Danışmanlık:

Çocuklar için bireysel danışmanlık genellikle oyun terapisi veya çocuk psikoterapisi yöntemleriyle gerçekleştirilir. Bu süreçte, çocuklar duygularını ifade etmek için oyuncaklar, kutu oyunları veya sanat malzemeleri gibi somut materyallerle desteklenirler.

Terapist, çocuğun yaşına, gelişim seviyesine ve yaşadığı probleme uygun teknik ve yöntem kullanarak, duygusal veya davranışsal sorunları ele alarak ilerler.

 

Ergenler İçin Bireysel Danışmanlık:

Ergenlik dönemi, kimlik arayışı, benlik saygısı sorunları, aile ile ilişkiler, akran ilişkileri, akademik kaygılar gibi birçok zorluğu beraberinde getirebilir. Ergenler için bireysel danışmanlık, bu dönemde yaşanan sorunları ele alarak danışanın tek başına çözmekte zorlandığı konularda destek sağlamayı amaçlar.

Ergenler genellikle konuşarak veya çeşitli aktivitelerle duygularını ifade edebilecekleri bir ortamda çalışırlar. Terapist, ergenin yaşadığı sosyal, duygusal, kişisel ya da akademik problemlerine odaklanarak kişiye fayda sağlamayı hedefler. 

 

Yetişkinler İçin Bireysel Danışmanlık:

Yetişkinler için bireysel danışmanlık süreci kişisel gelişim, ilişki sorunları, stres yönetimi, kaygı, depresyon, travma gibi birçok konuyu içerebilir.

Terapist, yetişkinin yaşamındaki sorunları anlamaya çalışır, duygularını ve düşüncelerini açıkça ifade etmesine yardımcı olur, çözüm odaklı bir çalışma planı oluşturarak destek sağlamayı amaçlar. Bu süreçte kişiye uygulanacak test ve ölçekler de sürecin daha faydalı ilerleyebilmesine katkı sağlar.İLETİŞİM FORMUMUZ
İletişim için Lütfen
Formu Doldurunuz

Bilgi almak için

0(552) 188 16 44

Hemen Arayın...